Ogród Pożegnań
ceremonie@izabelajachnicka.pl
tel. +48 791 777 302

Gdzie może się odbyć pogrzeb humanistyczny?

Gdzie może się odbyć pogrzeb humanistyczny?

"Chciałabym zorganizować ceremonię upamiętnienia życia mojej Mamy w ogrodzie przy naszym domu. Mama szczególnie lubiła zachody słońca, czy taka ceremonia mogłaby odbyć się wieczorem? Jak wygląda wtedy pogrzeb? Części rodziny bardzo zależy, aby w pogrzebie uczestniczył ksiądz. Jak można to połączyć ze świecką ceremonią?"

GDZIE MOŻE SIĘ ODBYĆ POGRZEB HUMANISTYCZNY?

Przycmentarne kaplice i sale pożegnań, zwłaszcza, jeśli jest to duży cmentarz, mają mocno wypełniony harmonogram pochówków. Czasem ceremonie odbywają się co 30 minut, wliczając w to czas na wyprowadzenie trumny lub urny, zabranie kwiatów i przemieszczenie się w stronę grobu. Świeckie sale pożegnań, pojawiające się coraz częściej w prywatnych domach pogrzebowych, dają odrobinę więcej możliwości organizacji humanistycznej ceremonii pożegnania.

Tymczasem, w przypadku pogrzebu humanistycznego, nie są to (na szczęście) jedyne opcje.

Zgodnie z polskim prawem pogrzeb (ciała, prochów) – musi odbyć się na cmentarzu, w ścisłych godzinach pracy tego miejsca.

Natomiast sama ceremonia pożegnania – zwłaszcza w przypadku decyzji o kremacji – może odbyć się w dowolnym miejscu – ulubionym parku, prywatnym ogrodzie, domu, a nawet w kinie, o dowolnej porze. Szczególnie lubię ceremonie odbywające się na wolnym powietrzu.

JAK DŁUGO TRWA HUMANISTYCZNA CEREMONIA POŻEGNANIA?

Długość ceremonii zależy od stopnia jej złożoności i jest każdorazowo ustalana z rodziną. Mogę poprowadzić bardzo krótką, oszczędną w środkach, a zarazem pełną symboliki ceremonię, która trwa 30 minut. Możemy też spotkać się na dwugodzinny wieczór pamięci, podczas którego będziemy słuchać, oglądać, rozmawiać, jeść, a nawet… tańczyć.

Czy zamiast jednej, długiej ceremonii można zrobić... dwie?

Jak najbardziej! Często wieczór pamięci odbywa się w przeddzień ceremonii pochówku. Spotykamy się wtedy bez pośpiechu w domu rodzinnym, w sali pożegnań lub innej, wynajętej przestrzeni, aby uczcić życie naszej bliskiej osoby i oswoić się z jej odejściem. Ta część uroczystości może też być bardziej prywatna – z udziałem rodziny i najbliższych przyjaciół.

Następnego dnia możemy spotkać się ponownie – już w większym gronie, przed bramą cmentarza lub w cmentarnej sali do świeckich pożegnań i razem odprowadzić do grobu ciało/prochy bliskiej osoby. Tam też możemy przeprowadzić jakiś rytuał, odczytać przemówienie, wspólnie zaśpiewać lub posłuchać muzyki.

Czy można połączyć lub rozdzielić świeckie pożegnanie i religijny pochówek?

Ceremonia humanistyczna nigdy nie wyklucza elementów duchowości. Współprowadziłam pogrzeby zarówno katolickie, jak i innych wyznań. W przypadku, gdy rodzinie zależy na pochówku religijnym, ceremonię świecką można przeprowadzić przed lub po uroczystościach wyznaniowych. Można też, jak w przypadku wieczoru pamięci, zorganizować ją zupełnie innego dnia. Wbrew pozorom jest to częsty wybór moich klientów.

Zobacz jak wygląda przygotowanie humanistycznej ceremonii pożegnania. Jeśli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, odwiedź moją stronę osobistą.

Tworzę i prowadzę pogrzeby humanistyczne w duchu „slow farewell”. Spokojne, piękne, osobiste ceremonie nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze.

Pracuję w oparciu o współczesną wiedzę na temat żałoby. Wykorzystuję rytuały ułatwiające wspólne wyrażanie emocji i wzmacniające poczucie wspólnoty.

Izabela Jachnicka pogrzeby humanistyczne świeckie celebrantka