Gdzie może się odbyć pogrzeb humanistyczny?

Gdzie może się odbyć pogrzeb humanistyczny?

"Chciałabym zorganizować ceremonię upamiętnienia życia mojej Mamy w ogrodzie przy naszym domu. Mama szczególnie lubiła zachody słońca, czy taka ceremonia mogłaby odbyć się wieczorem? Jak wygląda wtedy pogrzeb? Części rodziny bardzo zależy, aby w pogrzebie uczestniczył ksiądz. Jak można to połączyć ze świecką ceremonią?"

GDZIE MOŻE SIĘ ODBYĆ POGRZEB HUMANISTYCZNY?

Przycmentarne kaplice i sale pożegnań, zwłaszcza, jeśli jest to duży cmentarz, mają mocno wypełniony harmonogram pochówków. Czasem ceremonie odbywają się co 30 minut, wliczając w to czas na wyprowadzenie trumny lub urny, zabranie kwiatów i przemieszczenie się w stronę grobu. Świeckie sale pożegnań, pojawiające się coraz częściej w prywatnych domach pogrzebowych, dają odrobinę więcej możliwości organizacji humanistycznej ceremonii pożegnania.

Tymczasem, w przypadku pogrzebu humanistycznego, nie są to (na szczęście) jedyne opcje.

Niektórzy sądzą, że kremacja wyklucza pełnoprawną ceremonię, lecz to nieprawda. Obecność ciała w trumnie nie jest warunkiem koniecznym, aby ceremonia miała głęboki sens.

Zgodnie z polskim prawem pogrzeb (ciała, prochów) – musi odbyć się na cmentarzu, w ścisłych godzinach pracy tego miejsca.

Natomiast sama ceremonia pożegnania – zwłaszcza w przypadku decyzji o kremacji – może odbyć się w dowolnym miejscu – ulubionym parku, prywatnym ogrodzie, domu, a nawet w kinie, o dowolnej porze. Szczególnie lubię ceremonie odbywające się na wolnym powietrzu.

Izabela Jachnicka celeebrantka pogrzebów humanistycznych

JAK DŁUGO TRWA HUMANISTYCZNA CEREMONIA POŻEGNANIA?

Długość ceremonii zależy od stopnia jej złożoności i jest każdorazowo ustalana z rodziną. Mogę poprowadzić bardzo krótką, oszczędną w środkach, a zarazem pełną symboliki ceremonię, która trwa 30 minut. Możemy też spotkać się na dwugodzinny wieczór pamięci, podczas którego będziemy słuchać, oglądać, rozmawiać, jeść, a nawet… tańczyć.

Czy zamiast jednej, długiej ceremonii można zrobić... dwie?

Jak najbardziej! Często wieczór pamięci odbywa się w przeddzień ceremonii pochówku. Spotykamy się wtedy bez pośpiechu w domu rodzinnym, w sali pożegnań lub innej, wynajętej przestrzeni, aby uczcić życie naszej bliskiej osoby i oswoić się z jej odejściem. Ta część uroczystości może też być bardziej prywatna – z udziałem rodziny i najbliższych przyjaciół.

Następnego dnia możemy spotkać się ponownie – już w większym gronie, przed bramą cmentarza lub w cmentarnej sali do świeckich pożegnań i razem odprowadzić do grobu ciało/prochy bliskiej osoby. Tam też możemy przeprowadzić jakiś rytuał, odczytać przemówienie, wspólnie zaśpiewać lub posłuchać muzyki.

Czy można połączyć lub rozdzielić świeckie pożegnanie i religijny pochówek?

Ceremonia humanistyczna nigdy nie wyklucza elementów duchowości. Współprowadziłam pogrzeby zarówno katolickie, jak i innych wyznań. W przypadku, gdy rodzinie zależy na pochówku religijnym, ceremonię świecką można przeprowadzić przed lub po uroczystościach wyznaniowych. Można też, jak w przypadku wieczoru pamięci, zorganizować ją zupełnie innego dnia. Wbrew pozorom jest to częsty wybór moich klientów.

Zobacz jak wygląda przygotowanie humanistycznej ceremonii pożegnania lub przeczytaj najczęściej zadawane pytania. Jeśli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, odwiedź moją stronę osobistą. Jeśli masz pytania, napisz.

Izabela Jachnicka

Tworzę i prowadzę pogrzeby humanistyczne w duchu „slow farewell”. Spokojne, piękne, osobiste ceremonie nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze.

Pracuję w oparciu o współczesną wiedzę na temat żałoby. Wykorzystuję rytuały ułatwiające wspólne wyrażanie emocji i wzmacniające poczucie wspólnoty.

Izabela Jachnicka pogrzeby humanistyczne świeckie celebrantka