Ogród Pożegnań
ceremonie@izabelajachnicka.pl
tel. +48 791 777 302
Celebrantka pogrzebów humanistycznych i świeckich Jachnicka

Kim jestem?

Nazywam się Izabela Jachnicka i jestem projektantką i celebrantką osobistych ceremonii pożegnania. Przygotowuję i prowadzę pogrzeby humanistyczne w nurcie „slow farewell” – spokojne, rodzinne uroczystości nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze.

Filarami mojej pracy są:

 • osobisty kontakt z klientem;
 • współczesna wiedza z zakresu teorii i procesów żałoby;
 • świeckie rytuały ułatwiające wspólne wyrażanie emocji i wzmacniające poczucie wspólnoty.
Ogród Pożegnań humanistyczne ceremonie pogrzebowe
Współczesnej wiedzy o żałobie

Pracuję w oparciu o współczesną wiedzę nt. modeli i procesów żałoby. Ukończyłam m.in. kurs pracy z osobami w żałobie organizowany przez Instytut Dobrej Śmierci.

Rytuałach

Stale poszerzam swoją wiedzę z zakresu obrzędów różnych kultur i religii. Poszukuję rytuałów ułatwiających wspólne wyrażanie emocji i wzmacniających poczucie wspólnoty.

Empatii

W kontaktach z klientem nie odgradzam się "emocjonalnym murem". Śmieję się z Wami i płaczę z Wami. Najtrudniejsze chwile niesiemy razem.

Doświadczeniu

Swoje doświadczenia zbierałam w różnych dziedzinach. Mam doświadczenie w pracy z szerokim spektrum ludzi – od osób w kryzysie bezdomności po przywódców państw.

Należę do Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci jestem też członkinią Apostolstwa Dobrej Śmierci.

Ponadto, od ponad dwudziestu lat naukowo, zawodowo i życiowo jestem związana z Dalekim Wschodem. Echa tej relacji odnajdziecie Państwo w mojej pracy.

Mówię biegle w języku angielskim.

Więcej informacji o mnie, a także na temat moich innych działań w obszarze śmierci i żałoby (blog, podcast, warsztaty i spotkania) przeczytacie Państwo na mojej stronie osobistej.

Celebrantka czy mistrzyni ceremonii?

„Tradycyjni” świeccy mistrzowie ceremonii pogrzebowych przykładają dużą wagę do przemówienia. W przypadku braku innych form rytualnej celebracji słowa są praktycznie jedynym środkiem wyrazu naszej troski i miłości. W przygotowywanych przeze mnie pogrzebach przemówienie nie jest jednak centralnym (ani nawet obowiązkowym) elementem ceremonii.

Istnieją rytuały, w których konkretne gesty i aktywności niosą więcej znaczenia, troski i miłości niż tysiąc słów.

Celebrantka pogrzebów humanistycznych Izabela Jachnicka

fot. Iwona Burzyńska

Tym, co być może odróżnia mnie od tradycyjnych świeckich mistrzów ceremonii pogrzebowych jest szerokie doświadczenie życiowe, zawodowe i akademickie. Jestem konsultantką w żałobie i celebrantką ceremonii humanistycznych, a także orientalistką, ekspertką w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego, profesjonalną mówczynią publiczną, streetworkerką. Uczyłam się w Łodzi, w Warszawie, Japonii, Niemczech i Singapurze. Przez jakiś czas pracowałam również jako wolontariuszka na misji w Tanzanii. Zrozumienie dla różnorodności (kulturowej, wyznaniowej, tożsamościowej czy seksualnej) nie jest mi obce.

Nie jest mi też obca opieka nad przewlekle chorym członkiem rodziny (w tym dzieckiem), osobisty transport prochów bliskiej osoby z innego państwa w Europie, czy śmierć i pochówek członka najbliższej rodziny. W tych trudnych chwilach, które przeszliście lub przechodzicie nadal, znajdziecie u mnie wsparcie, zrozumienie i empatię.

Od momentu decyzji o nawiązaniu współpracy do spotkania już po ceremonii (na którym zazwyczaj otrzymujecie Państwo ode mnie kopie przemówień; zwracam Wam także wykorzystywane przy tworzeniu ceremonii materiały) jesteście pod moją troskliwą i profesjonalną opieką.

O tym, jak wygląda praca nad przygotowaniem ceremonii osobistego pożegnania przeczytacie tutaj.

Tym, co na pewno wyróżnia mnie na tle innych mistrzów świeckich pogrzebów jest gruntowna (i ciągle poszerzana) wiedza o śmierci, żałobie oraz ceremoniach humanistycznych. W tym obszarze moją alma mater jest Instytut Dobrej Śmierci. Obecnie szkolę się pod okiem amerykańskiej psychoterapeutki i autorki bestsellerowej książki „It’s OK That You’re Not OK” Megan Devine. Niewątpliwie moimi nauczycielami są też dla mnie moi klienci.

Ukończyłam:

 • Szkolenie „Creating a Personal Farewell” (Instytut Dobrej Śmierci oraz Centrum kultury i edukacji “Memento” w Berlinie, 2022)
 • Praca z osobą w żałobie: Nowe Perspektywy – szkolenie dla profesjonalistów (Instytut Dobrej Śmierci, 2022)
 • Warsztaty Obok Ciebie na ostatnim etapie życia: Jak towarzyszyć osobom umierającym (Instytut Dobrej Śmierci, 2022)
 •  „Czułe pożegnanie”. Warsztaty opieki nad osobą zmarłą (Instytut Dobrej Śmierci, Centrum kultury i edukacji “Memento” w Berlinie, 2023)
 • Szkolenie The Epidemic of Grief: Innovative Tools for Grieving Children and Their Families (Liana Lowenstein, 2024)
 • Szkolenie Finding Meaning in Loss: The Sixth Stage of Grief (David Kessler, 2024)


Uczestniczyłam m.in. w:

 • II naukowo-szkoleniowej Konferencji Puckiego Hospicjum „O dobrym Umieraniu w rodzinie i wśród bliskich” (2022)
 • Lifting The Lid International Festival of Death and Dying (2022)
 • szkoleniu Jak pracować z pacjentem, którego bliski umiera (Pracownia Psychoterapii Dialog, 2023)
 • warsztatach Wprowadzenie do Storycare, czyli opowieści z troską (Dan Yashinsky, Kanada, 2023)
 • Kids Grief Summit (2024)
 • Grief Summit (2024)
 • Diagnoza zaburzenia czy normalizacja doświadczeń? O społecznym znaczeniu żałoby (Peter Lund, 2024)

Pamiętaj! Wybierając mistrza ceremonii pogrzebowej wybierasz towarzysza i przewodnika tej trudnej drogi. Ważne więc, aby jego filozofia życiowa i wrażliwość odpowiadała Twojej wrażliwości.