
Kim jestem?
Nazywam się Izabela Jachnicka. Projektuję i prowadzę osobiste ceremonie pogrzebowe i ceremonie rocznicowe. Jestem twórczynią koncepcji „slow farewell”, która kładzie nacisk na uważność, czas i głębokie przeżywanie pożegnania. Wierzę, że w świecie pełnym pośpiechu warto zatrzymać się, aby doświadczyć znaczenia tej ważnej chwili.
Moje ceremonie nie są jak „typowe” pogrzeby świeckie, które często pozbawione całej celebry i symboliki związanej np. z pochówkiem wyznaniowym ograniczają się do suchego, zimnego pożegnania w sali domu pogrzebowego i pochowania ciała na cmentarzu.
Jako profesjonalny celebrans pogrzebowy w sposób świadomy tworzę atmosferę, w której wspomnienia mogą rozwijać swoją moc, aby podnosić nas na duchu i pocieszać. Moim zadaniem jest towarzyszenie Wam w najtrudniejszej części żałoby, zaraz po stracie, i uczynienie jej tak łatwej, a zarazem tak znaczącej, jak to tylko możliwe.
Filarami mojej pracy są:
- osobisty kontakt z klientem;
- współczesna wiedza z zakresu teorii i procesów żałoby;
- świeckie rytuały ułatwiające wspólne wyrażanie emocji i wzmacniające poczucie wspólnoty.
Swoją pracę opieram na

Współczesnej wiedzy o żałobie
Pracuję w oparciu o współczesną wiedzę nt. modeli i procesów żałoby. Ukończyłam m.in. kurs pracy z osobami w żałobie organizowany przez Instytut Dobrej Śmierci.

Rytuałach
Stale poszerzam swoją wiedzę z zakresu obrzędów różnych kultur i religii. Poszukuję rytuałów ułatwiających wspólne wyrażanie emocji i wzmacniających poczucie wspólnoty.

Empatii
W kontaktach z klientem nie odgradzam się "emocjonalnym murem". Śmieję się z Wami i płaczę z Wami. Najtrudniejsze chwile niesiemy razem.

Doświadczeniu
Swoje doświadczenia zbierałam w różnych dziedzinach. Mam doświadczenie w pracy z szerokim spektrum ludzi – od osób w kryzysie bezdomności po przywódców państw.
Jestem certyfikowaną celebrantką, członkinią zarządu Stowarzyszenia Celebrantek i Celebrantów Humanistycznych. Od 2025 r. prowadzę również dostępne cenowo klasyczne pogrzeby świeckie.
Należę również do Kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci i Apostolstwa Dobrej Śmierci.
Ponadto, od ponad dwudziestu lat naukowo, zawodowo i życiowo jestem związana z Dalekim Wschodem. Echa tej relacji odnajdziecie Państwo w mojej pracy.
Mówię biegle w języku angielskim.
Więcej informacji o mnie, a także na temat moich innych działań w obszarze śmierci i żałoby (blog, podcast, warsztaty i spotkania) przeczytacie Państwo na mojej stronie osobistej.
Celebrantka czy mistrzyni ceremonii?
„Tradycyjni” świeccy mistrzowie ceremonii pogrzebowych przykładają dużą wagę do przemówienia. W przypadku braku innych form rytualnej celebracji słowa są praktycznie jedynym środkiem wyrazu naszej troski i miłości. W przygotowywanych przeze mnie pogrzebach przemówienie nie jest jednak centralnym (ani nawet obowiązkowym) elementem ceremonii.
Istnieją rytuały, w których konkretne gesty i aktywności niosą więcej znaczenia, troski i miłości niż tysiąc słów.

fot. Iwona Burzyńska
Tym, co być może odróżnia mnie od tradycyjnych świeckich mistrzów ceremonii pogrzebowych jest szerokie doświadczenie życiowe, zawodowe i akademickie. Jestem konsultantką w żałobie i celebrantką ceremonii humanistycznych, a także orientalistką, ekspertką w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego, profesjonalną mówczynią publiczną, streetworkerką. Uczyłam się w Łodzi, w Warszawie, Japonii, Niemczech i Singapurze. Przez jakiś czas pracowałam również jako wolontariuszka na misji w Tanzanii. Zrozumienie dla różnorodności (kulturowej, wyznaniowej, tożsamościowej czy seksualnej) nie jest mi obce.
Nie jest mi też obca opieka nad przewlekle chorym członkiem rodziny (w tym dzieckiem), osobisty transport prochów bliskiej osoby z innego państwa w Europie, czy śmierć i pochówek członka najbliższej rodziny. W tych trudnych chwilach, które przeszliście lub przechodzicie nadal, znajdziecie u mnie wsparcie, zrozumienie i empatię.
Od momentu decyzji o nawiązaniu współpracy do spotkania już po ceremonii (na którym zazwyczaj otrzymujecie Państwo ode mnie kopie przemówień; zwracam Wam także wykorzystywane przy tworzeniu ceremonii materiały) jesteście pod moją troskliwą i profesjonalną opieką.
O tym, jak wygląda praca nad przygotowaniem ceremonii osobistego pożegnania przeczytacie tutaj.

Moje kompetencje
Tym, co na pewno wyróżnia mnie na tle innych mistrzów świeckich pogrzebów jest gruntowna (i ciągle poszerzana) wiedza o śmierci, żałobie oraz ceremoniach humanistycznych. W tym obszarze moją alma mater jest Instytut Dobrej Śmierci. W 2024 r. ukończyłam półroczne, autorskie szkolenie Megan Devine Grief Care Professional Certificate Program. Obecnie szkolę się na trenerkę grup wsparcia w fundacji „Sto Pociech”. Niewątpliwie moimi nauczycielami są też dla mnie moi klienci.
Ukończyłam:
- Kurs „Passionate and Pragmatic Public Speaking” (Graduate Institute for Polic Studies, Tokio, 2016)
- Szkolenie „Creating a Personal Farewell” (Instytut Dobrej Śmierci oraz Centrum kultury i edukacji “Memento” w Berlinie, 2022)
- Praca z osobą w żałobie: Nowe Perspektywy – szkolenie dla profesjonalistów (Instytut Dobrej Śmierci, 2022)
- Warsztaty Obok Ciebie na ostatnim etapie życia: Jak towarzyszyć osobom umierającym (Instytut Dobrej Śmierci, 2022)
- „Czułe pożegnanie”. Warsztaty opieki nad osobą zmarłą (Instytut Dobrej Śmierci, Centrum kultury i edukacji “Memento” w Berlinie, 2023)
- Szkolenie The Epidemic of Grief: Innovative Tools for Grieving Children and Their Families (Liana Lowenstein, 2024)
- Szkolenie Finding Meaning in Loss: The Sixth Stage of Grief (David Kessler, 2024)
- Warszaty Violent Death – jak wspierać osoby w żałobie po nagłej śmierci? (Jan Möllers, 2024)
- Szkolenie Grief Care Professional Certificate Program (Megan Devine, 2024)
- Szkolenie „Jak prowadzić kręgi? Moc wspierających spotkań” (Monika Sowińska-Sopot, 2025)
Uczestniczyłam m.in. w:
- II naukowo-szkoleniowej Konferencji Puckiego Hospicjum „O dobrym umieraniu w rodzinie i wśród bliskich” (2022)
- Lifting The Lid International Festival of Death and Dying (2022)
- szkoleniu Jak pracować z pacjentem, którego bliski umiera (Pracownia Psychoterapii Dialog, 2023)
- warsztatach Wprowadzenie do Storycare, czyli opowieści z troską (Dan Yashinsky, Kanada, 2023)
- Kids Grief Summit (2024)
- Grief Summit (2024)
- Diagnoza zaburzenia czy normalizacja doświadczeń? O społecznym znaczeniu żałoby (Peter Lund, 2024)
- Konferencji Pogrzeby Przyszłości – Wyzwania dla branży funeralnej, Necroexpo (2024)
- Queer Funeral Guide Webinar (Ash Hayhurs, 2024)
- V konferencji szkoleniowej Empatia a umieranie i śmierć. Aby godnie umrzeć potrzebna jest cała wioska (Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, 2024) – ekspertka (zobacz moją prezentację)
- Imaginaries of Immortality in the Age of AI: an Intercultural Analysis (University of Cambridge, 2024) – ekspertka
Wizyty studyjne:
- Berlin, Niemcy (2024): Memento / Kultur:Trauer e.V., Ricam Hospiz, Thanatos / Sarggeschichten, Südwestkirchhof
- Hamburg, Niemcy (2024): Vergiss Mein Nie

Pamiętaj! Wybierając mistrza ceremonii pogrzebowej wybierasz towarzysza i przewodnika tej trudnej drogi. Ważne więc, aby jego filozofia życiowa i wrażliwość odpowiadały Twojej wrażliwości.