Jakie kwiaty na pogrzeb humanistyczny?
Symboliczne znaczenie kwiatów
W różnych kulturach na całym świecie kwiaty są nieodłącznym elementem rytuałów przejścia. W Indiach ciała zmarłych dekoruje się kwiatami, uwzględniając ich znaczenie oraz właściwości. W Japonii, Chinach, na Tajwanie i w Korei chryzantemy i inne kwiaty są ofiarowane podczas ceremonii pogrzebowej, wyrażając szacunek dla przodków. W Polsce tradycyjnie wykorzystuje się chryzantemy i więżę je z pamięcią o bliskich zmarłych. Humanistyczne ceremonie żałobne mogą łączyć te tradycje z indywidualnym podejściem, tworzyć przestrzeń dla wyrażania emocji oraz wspominania zmarłych poprzez symbolikę roślinną.
SYMBOLICZNE ZNACZENIE KWIATÓW I JEGO MOC
Ceremonie humanistyczne kładą nacisk na indywidualne przeżycia, relacje oraz wartości życiowe zmarłego. Wszystkie symbole, w tym kwiaty, odgrywają więc ważną rolę. Mogą wyrażać uczucia, przekazywać wspomnienia lub stanowić inne nawiązanie do osoby, którą żegnamy.
- W kulturze wiktoriańskiej kwiaty były elementem mowy bez słów – każdy gatunek, a nawet kolor miał swoje znaczenie. Współcześnie możemy sięgać do tej tradycji, aby nadać naszym gestom większą głębię.
- W tradycji hawajskiej szczególną rolę podczas ceremonii pogrzebowych pełnią girlandy lei, stanowiąc wyraz miłości, szacunku i wsparcia wobec zmarłego i jego rodziny. Lei, symbolizujące ducha aloha – zarówno powitania, jak i pożegnania – są zakładane przez uczestników uroczystości, zdobią zdjęcia, trumny, a także przestrzeń, w której odbywa się ceremonia.
- Na hinduskich pogrzebach ciało zmarłego zdobią kwiaty. Członkowie rodziny wybiorą kwiaty w oparciu o ich symbolikę i korzyści zdrowotne, które chcą przekazać ukochanej osobie, gdy wejdzie ona w następne życie.
ZNACZENIE KWIATÓW NA POGRZEB
- Lilie: Lilia jest kwiatem najczęściej kojarzonym z pogrzebami, ponieważ symbolizuje niewinność, która została przywrócona duszy zmarłego. Białe lilie symbolizują czystość i odrodzenie; kojarzone są z czystością serca i duszy, duchowością, boskością, nowymi początkami, cykliczną naturą życia, pięknem i współczuciem dla zmarłego.
- Goździki: Kolory mają tutaj kluczowe znaczenie. Czerwone wyrażają podziw, różowe oznaczają pamięć, a białe – czystą miłość i niewinność. W Polsce goździki mogą wywołać skojarzenia z PRL-em, dlatego warto przemyśleć ich obecność w kompozycji.
- Tulipany i żonkile: Jasnożółte kwiaty tych gatunków reprezentują odnowę i nowy początek, niosąc nadzieję pogrążonym w żałobie. Kolory tulipanów mają różne znaczenia: białe – przebaczenie, fioletowe – królewskość, a czarne są symbolem śmierci.
- Gladiole (mieczyki): Symbolizują siłę charakteru, szczerość i integralność moralną. Idealne dla osób, które żyły z pasją i zasadami.
- Gerbery: symbolizują wdzięczność, wsparcie i nadzieję na lepsze jutro.
- Hortensje: Mało popularne w Polsce w formie ciętej (ze względu na swoją cenę) hortensje wyrażają szczerość i wdzięczność. Można też rozważyć wysłanie doniczkowego kwiatu hortensji rodzinie w żałobie; gdy poczują się na siłach, mogą go przesadzić do ogrodu.
- Storczyki (orchidee): Storczyki mówią: „Zawsze będę cię kochać”. Ofiarowując storczyka w geście współczucia, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kolor. Różowy i biały to tradycyjne kolory sympatii.
- Róże: Ich kolor ma kluczowe znaczenie: czerwone róże wyrażają szacunek, miłość i odwagę. Różowe róże oznaczają miłość, wdzięk, uznanie i delikatność. Umieszczenie pojedynczej róży w bukiecie wyraża trwałą miłość do zmarłego. Ciemno szkarłatne róże oznaczają żal i smutek. Żółte róże są wręczane przez przyjaciół zmarłego, aby symbolizować ich silne więzi.
- Kalie: symbolizują niewinność, czystość i współczucie. Na bukiety pogrzebowe najczęściej wybierane są białe, żółte i purpurowe.
- Chryzantemy: W Polsce i innych krajach europejskich (Francja, Włochy, Hiszpania, Węgry i Chorwacja) są one symbolem śmierci i są używane tylko podczas pogrzebów lub na grobach. W Chinach, Japonii i Korei białe chryzantemy symbolizują lament i smutek, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych symbolizują prawdę, a kwiat jest zwykle uważany za pozytywny i wesoły, z wyjątkiem Nowego Orleanu (który był kiedyś kolonią francuską, stąd może ta różnica).
JAKIE KWIATY NA POGRZEB MŁODEJ OSOBY?
Dobór kwiatów na pogrzeb młodej osoby często koncentruje się na delikatnych, jasnych kompozycjach, które symbolizują niewinność i nadzieję. Białe lilie, róże, a także tulipany w pastelowych odcieniach są częstym wyborem. Symbolizują one czystość i kruchość życia, ale również wdzięczność za wspólne chwile. Ważnym elementem może być też wybór roślin, które nawiązywałyby do pasji lub zainteresowań zmarłego, np. polne kwiaty dla miłośnika natury.
PROŚBA RODZINY O PRZYNOSZENIE POJEDYNCZYCH KWIATÓW
Coraz częściej rodziny proszą, aby zamiast dużych wieńców przynosić na ceremonię pojedynczy kwiat. Taka forma pozwala na bardziej osobiste i symboliczne wyrażenie emocji. W tej sytuacji znaczenie poszczególnych kwiatów nabiera szczególnej wagi. Tego typu gesty wprowadzają prostotę i podkreślają intymny charakter pożegnania.
REZYGNACJA Z KWIATÓW NA RZECZ DATKÓW
Niektóre rodziny decydują się na rezygnację z kwiatów, szczególnie jeśli pogrzeb odbywa się w kolumbarium, gdzie miejsce na dekoracje jest ograniczone. W takich przypadkach bliscy często proszą o wpłacenie datków na wybraną organizację pożytku publicznego lub fundację, co staje się symbolicznym gestem wsparcia i solidarności. To rozwiązanie może również odzwierciedlać wartości i przekonania zmarłego. Nie bierzmy wtedy tego do siebie i zastosujmy się do prośby rodziny.
Wybór kwiatów na pogrzeb to decyzja, która niesie za sobą głębsze znaczenie. W kontekście ceremonii humanistycznych, które skupiają się na indywidualnym życiu i wartościach zmarłego, symbolika kwiatów nabiera szczególnej wagi. Każdy kwiat ma swoje przesłanie, a umiejętny dobór roślin może wzbogacić ceremonię o dodatkowe warstwy emocji i znaczeń.
Izabela Jachnicka
Tworzę i prowadzę pogrzeby humanistyczne w duchu „slow farewell”. Spokojne, piękne, osobiste ceremonie nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze.
Pracuję w oparciu o współczesną wiedzę na temat żałoby. Wykorzystuję rytuały ułatwiające wspólne wyrażanie emocji i wzmacniające poczucie wspólnoty.